Правила Apple і Google досить загальні, що дозволяє “зловити” блок за різних обставин. Іноді блокування не має видимих ​​причин, але вони виявляються при роботі над помилками та розблокуванні додатків. Підставою для блокування, недопущення публікації також можуть бути скарги користувачів.

Загалом – розробник автоматично погоджується при публікації додатків (ігри, програмні продукти і тд) на платформах App Store і Google Play дотримуватися умов роботи з ними. Інакше опублікувати об’єкти просто не вийде.


Основні умови зафіксовані в договорі з розробником Apple (далі – Договір Apple) і угоді Google Play про розповсюдження програмних продуктів (далі – Угода Google). Крім цього, розробник і його продукти повинні підкорятися і відповідати правилам програм для розробників. Зазначені документи і розв’язують руки платформ.

У своїх правилах App Store і Google Play надають гайдлайни, порушення яких може стати причиною попередження, блокування програми, а також відхилення їх публікації.

 

Наприклад, якщо наслідками порушення Правил Google Play стане лише попередження, це ніяк не вплине на репутацію облікового запису. Але в разі, якщо додаток блокується кілька разів – Google блокує аккаунт загалом.
Не завжди блокування відбувається зі зрозумілих причин, існує навіть петиція, адресована Google, проти бана за допомогою бота – Restore Google Play Developer Account and stop banning by senseless bot.
У статті ми опишемо основні договірні та правові аспекти, які є причиною блокування додатків в магазинах. 

Забезпечення конфіденційності та захист персональних даних

Згідно з даними Apple, 40% додатків було відхилено компанією ще до публікації. Найпоширеніша причина для відмови в розміщенні – помилки в роботі програми. На другому місці – порушення конфіденційності.

Про те, що захист конфіденційності користувачів є першорядним в екосистемі Apple згадується і в угоді Apple.

Які пункти про конфіденційність необхідно дотримуватися?

  • Всі програми повинні містити посилання на політику конфіденційності, часто розробники з невеликим досвідом можуть «пропустити»  це, в результаті отримавши відмову.
  • Всі особисті і конфіденційні дані користувача повинні оброблятися безпечним чином, в тому числі із застосуванням сучасних методів шифрування, наприклад протоколу HTTPS. Слід визначити, які саме дані додаток збирає і як ті ж дані будуть використані.

Додаток має збирати тільки ті дані, які необхідні для роботи. Наприклад, служба геолокації не повинна використовуватися, якщо це безпосередньо не стосується функцій і послуг, які надає програма.

З цієї причини в 2019 році Google Play заблокував додаток Xiaomi Quick Apps через «стеження» за користувачами.

Дослідники комп’ютерної безпеки вказали в звіті, про те, що Xiaomi використовує ці дані для таргетированной реклами, яка може з’являтися на заблокованому екрані, в новинному віджеті, браузері та інших місцях.

 

Також, в 2019 році звинувачували в шпигунстві розробників додаток ToTok. Газета New York Times, з посиланням на джерела у владі США, назвала месенджер ToTok «шпигунським інструментом, запущеним урядом ОАЕ». У результаті додаток ToTok був заблокований в App Store і Google Play.

Перед публікацією додатка, ми рекомендуємо зробити аналіз на відповідність Правилам щодо захисту даних і конфіденційності. 

 

Видалення додатків не звільняє від обов’язків підтримувати продукти

Угода Google не звільняє від зобов’язання здійснювати підтримку додатків або сервісів, які були раніше придбані або завантажені користувачами, в разі видалення таких додатків.

Якщо додаток було видалено з Google Play в зв’язку з порушенням закону, і користувач придбав його протягом року (або довшого терміну, якщо так передбачено місцевим законом про захист прав споживачів) до дати видалення, за запитом Google необхідно відшкодувати користувачу всі сплачені суми .

Заповзятливі користувачі можуть додатково вимагати компенсації збитків, наприклад, якщо додаток було використовувалося у господарській діяльності і після примусового видалення порушилися бізнес-процеси (зустрічі, нагадування, база даних і т.д.).

Заборонений контент

Неприпустимість «забороненого контенту» є одним з основних пунктів правил.

Забороняється публікувати додатки, призначені для дітей, які містять матеріали для дорослих. Також будуть заблоковані додатки, які містять дискримінаційні висловлювання, реалістичні зображення або докладні описи насильницьких дій, матеріали терористичного характеру.

Ось наприклад, в правилах Google закріплено окреме обмеження щодо реалізації марихуани. Якщо за допомогою програми можна замовити марихуану або продукти, що містять тетрагідроканнабінол, навіть виключно в країні, де її реалізація легальна, додаток буде порушувати правила.

Обмеження відноситься і до додатків для деяких фінансових послуг. Заборонено публікувати додатки, що надають користувачам доступ до шкідливих фінансових продуктів і послуг, це можуть бути:

  • бінарні опціони;
  • криптовалюта;
  • споживчі кредити.

Наведений вище перелік обмежень не є вичерпним. Кожний додаток необхідно аналізувати на предмет відповідності правилам. Обов’язково потрібно враховувати специфіку кожного продукту.

Інтелектуальна власність

Забороняється порушувати права інтелектуальної власності. Це можуть бути торгові марки, авторські та суміжні права, патенти і так далі. Забороняється заохочувати порушення цих прав або сприяти йому. Ця заборона стосується додатків і акаунтів в цілому.

Порушують правила додатки, назви і лого яких схожі на назви і бренди інших продуктів або сервісів до ступеня подібності:

 

Використання торгових марок Apple і Google для рекламних цілей

Розробники зобов’язані дотримуватися Керівництва по використанню торгових марок та авторських прав. Не можна використовувати ТМ Apple і інші об’єкти інтелектуальної власності компанії без прямого письмового дозволу Apple, яке потрібно в кожному окремому випадку. Винятки передбачені керівництвом Apple.

Можна використовувати одну з веб-мініатюр Apple, якщо програма використовується або була створена за допомогою апаратного або програмного забезпечення Apple. Або ж таке використання має відбуватися згідно з правилами використання веб-мініатюр Apple.

Приклади веб-мініатюр:

У Google схожі правила використання бренду Android, Google Play. Додатки, що порушують правила фірмового оформлення Android, також можуть бути заблоковані.

Приклад правильного використання бренду:

 

  • Коли бренд Android згадується вперше, поряд з ним повинен бути надрядковий символ товарного знака: ™.
  • Використання назви Android в матеріалах повинно супроводжуватися наступним посиланням: Android є товарним знаком компанії Google Inc.
  • Слово Android завжди має бути написано з великої літери і не повинно використовуватися у множині або в присвійний відмінку.

Розробники, які розповсюджують додатки для Android, можуть використовувати саме цей логотип Google Play в маркетингових матеріалах (періодично логотип піддається ребрендингу).

Правила по комісіям і платежах

Розробники отримують 70% від суми покупок в додатку за завантаження платних додатків, а також за підписку всередині програми. Відповідно 30% комісії отримує Apple і Google.

У розмірах комісії не без винятків. Наприклад, якщо розробник хоче продавати підписку всередині програми, діє спеціальна система Apple. У цьому випадку протягом першого року підписки розробник отримує ті ж 70% від продажів підписки, а 30% комісії виплачується компанії Apple. Через рік і в усі наступні роки, поки користувач залишається передплатником, 85% отримує розробник, а компанія в свою чергу – 15% комісії.

«Корупція» в додатках

Досить часто розробник вимагає «добровільно-примусово» оцінити додатки. За це можна отримати бан. Виходячи з правила Apple, додатки не повинні змушувати користувачів оцінювати додаток, переглядати його, завантажувати інші програми або інші подібні дії, щоб отримати доступ до функціональності, вмісту або використання програми.

Існують і інші особливості правил (і безліч пунктів, підпунктів). Наприклад, в 2019 році було заблоковано додаток LibreTorrent через розповсюдження дублікатів додатка. Згідно Правил Google, ви не повинні змінювати код свого додатка будь-яким способом, крім оновлення через Google Play.

 

Підведемо підсумки

Ми рекомендуємо дотримуватися правил, вказівок платформ Google і Apple. Для оцінки відповідності ваших публікацій правилам, розробки політики конфіденційності та спілкування з представниками платформи залучайте спеціалізованих юристів. Дійсно, в деяких випадках розміщення додатків на платформах є частиною договірних зобов’язань, а також дотримання термінів.

Зауважте, що Google і Apple залишають за собою право змінювати контракти, угоди та правила в будь-який час. Матеріал актуальний на дату публікації, і ми рекомендуємо проводити аналіз у кожному конкретному випадку.